Jak na český pravopis?

13.08.11 - autor: Míša S.

Mám problémy s českou gramatikou a nebojím se to přiznat. Přispívám do několika internetových magazínů, ale přesto vím, že si nejsem „jistá v kramfelích“. V některých slovíčkách a gramatických situacích si nejsem jistá jak se mám zachovat. Mám napsat ypsilon, nebo měkké i? Nebo mezi těmi větami napsat čárku kvůli poměru odporovacím? Či nepsat žádnou? V podobných případech si nevím moc rady.

Proto jsem na internetu hledala jak napravit své zameškané hodiny českého jazyka. Našla jsem několik webů zaměřených na procvičování české gramatiky, ale jen několik z nich bylo použitelných. Některé měly zmatenou strukturu, další nefungovaly správně, jiné zase měly v testech chyby, které jsem viděla i já laik. No prostě s úrovní „online češtiny“ je to bída.

Byla jsem z toho poměrně zoufalá, protože chtěla se zlepšit, ale nemohla jsem najít pořádný test z češtiny. Až moje známá, která studuje pedagogickou fakultu, mi doporučila tuhle stránku – pravopisná cvičení na Pravopisne.cz.

Jednoduchý web, několik kategorií, ale hlavně testy bez chyb. Všechno prostě funguje. Diktáty a pravopisná cvičení online jsou tvořené texty s množstvím záludných políček, do kterých se má doplnit správné řešení. Někdy jsou to y/i, někdo čárky, jindy zase velká písmena. Potěšilo mě, že chyba se objeví hned po vyplnění políčka – v případě chyby se políčko vyplní červeně – když je to dobře, tak zeleně. Hned víte, v čem děláte chyby.

Na základní škole mi vždy dělalo problémy doplňování velkých písmen. Psaní velkých písmen nebylo rozhodně nikdy mojí silnou stránkou. Pletla se mi pravidla pro ulice, města, řeky, jména. Když jsem někde z vlastního přesvědčení napsala velké písmeno, tak bylo vždy špatně.

Máte podobné problémy s češtinou? A chcete se zlepšit? Zkuste testy na Pravopisne.cz.

© 2009-2023 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda