Dodejte si energii a udělejte něco pro své zdraví – kvalitní čaje

05.01.13 - autor: Míša S.

Máme zkouškové a každý z nás hledá způsob jakým se nabudit, navodit relaxační atmosféru a odpočinout si. Ne vše zvládnete s klasickými nápoji. Zapomeňte na slazené chemické limonády, či kupované čaje typu Nestea.

Pro nabuzení před dlouhým učením vám nedoporučuji si dávat kávu. Obsahuje sice velké množství kofeinu, který vás nabudí, ale má to své ALE. Uvolní se v těle najednou a rychle vyprchá. Jedno nakopnutí od energie a pak pád do umírání.

Zkuste to s mým oblíbeným Maté čajem. Maté jako takové se nezařazuje mezi pravé čaje (označuje se jako čaj nečaj), protože pro louhování se používá rostlina Cesmína paraguayská.

Používám Maté Yerba (pražený i nepražený) a pro zkouškové je jako dělaný. Kofein se uvolňuje postupně a povzbuzení těla i mysli opravdu vydrží. Bacha ale na příliš silný nálev (jeho sílu odvodíte dle sytosti barvy nálevu). Nemuseli byste po něm třeba 2 dny spát.

O přínosech ovocných čajů nejspíše nemá cenu psát. Při správné přípravě nálevu přebírají pozitivní vlastnosti celé rostliny, takže účinky jsou jednoduše poznatelné.

Zato zelené čaje jsou mnohem zajímavější. Jejich účinky se liší samozřejmě jak typem čaje (může povzbudit, utlumit, působit proti stárnutí, antioxidační vliv, či na hubnutí), tak místem sběru. Chuť, barva nálevu i vůně se může lišit provincie od provincie.

Mezi kvalitní zdroje čajů platí Čína, Vietnam a Japonsko. Japonské čaje patří mezi světové špičky, ale k „japoncům“ se dle slov mnoha teejayů musíte postupně propít. Hlavně nejdražší (a nejkvalitnější) sorty čajů poměrně lezou do peněz. Ale jejich chuť je k nezaplacení.

Milovníci zelených čajů si budou bránit své miláčky, ale i černé čaje mají své přednosti. Za svou barvu vděčí černý čaj plné oxidaci při pěstování a i nálevy z černého čaje jsou mnohem sytější než jiné typy. Mnohé čaje černého typu ovlivňují funkci zažívání. Jsou oblíbené pro svou lehce trpčí/svíravější chuť.

Každý si mezi čaji najde své. Prvním skvělým krokem je najít si blízkou čajovnu, kde můžete vyzkoušet za menší peníz přímo chuť čaje a nechat si poradit. Nebo vyzkoušet služby některých z on-line obchodů s čajem. Například Mixtee.cz. Vyplatí se sledovat i jejich facebookové stránky, kde nabízejí slevové akce, či ojedinělé tipy na dobré čaje.

© 2009-2020 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda