Kardigan – nejlepší investice na zimu

29.01.10 - autor: Veronika Grossová

Tento vlněný svetr s knoflíky vpředu má za sebou dlouhou historii …není divu! Pokud si v nejbližší době nějaký seženete, zajisté nebudete litovat.Forever 21_cardigan

Kardigan  získal své jméno podle britského hraběte J.T. Brundenella z Cardiganu, který musel vymyslet pro své vojáky teplé svetry v kruté, ruské zimě, když sloužil v krymské válce.

Z Anglie se tento praktický svetr brzy rozšířil i na pobřeží Francie, kde ho nosili rolníci nebo rybáři jako ochranu před chladným přímořským počasím.

Ve vyšší společnosti se poprvé začal objevovat kolem roku 1900, kdy se stal výsadou žen.Oblékaly ho k šatům s vysokými límci.

Když přišla na řadu dvacátá léta, do módy přišly taktéž kardigany se tříčtvrtečními rukávy a nosily se přes zdobené, barevné halenky.

Po druhé světové válce si popularitu získaly především tzv. twinsety, čili kardigan doplněný vlněným roláčkem místo blůz a halenek. Oba dva kusy „dvojčat“ měly stejnou barvu, často bývaly vyzdobené proužky nebo lemováním.

Poté si tyto vlněné, hřejivé světříky získaly přízeň u aristokracie, neboť vypadaly elegantně téměř ke každému druhu oblečení. Oblíbila si je např. Jackie Kennedyová, Princezna Diana a dnes jsou nezbytnou součástí v šátníku každého, kdo ví, co je stylové!

Pořiďte si také tento nehynoucí módní kousek a kombinujte ho se sportovním oblečením nebo jako doplněk k šatům, v létě i v zimě:)!

zdroj obázku:shinystyle.tv.com

© 2009-2019 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda