Co na sebe na horách? I.díl

25.12.13 - autor: Veronika Grossová

Pokud vyrážíte na hory a nejste si tak uplně jisti, zda s sebou vezete to správné oblčení, ve kterém vám nebude zima a zároveň se v něm budete moci hýbat, přečtěte si, jak správně vybírat oblečení na zimní sporty!

Pokud chcete zabránit zimnímu nachlazení a nepříjemnosti, obecně v tomto období platí pravdilo „cibule“. To znamená, že nejvhodnějším outfitem je opevnit své tělo několika vrstvami- ponožky,punčocháče,kalhoty,košilka,triko s dlouhým rukávem, na to rukáv krátký atd….

Ale jak je to na horách?? Množství lidí zastává názor, že v jakémkoliv počasí si vystačí s péřovou bundou a pak je jedno, co máte pod ní a na nohou…pokud mezi ně patříte, čtěte pozorně a příště si svou zimní dovolenou užijete v pohodlí:)!

Pravidlo cibule se totiž osvědčuje i při zimních sportech.

Vrstvení praktikujte zejména je-li opravdový mráz, kolem -15 stupňů celsia. Velice významnou složkou oděvu je kvalitní prádlo, které zahřeje a zároveň „dýchá“.Nepodceňujte ani vývěr lyžařských podkolenek, neboť právě nohy často trpní v mrazu nejvíc. V obchodech Vám řeknou, které z nich se hodí do velkých mrazů a které z nich jsou spíše proti pocení, na to samé se tážete i při výběru rukavic, které jsou taktéž rozdělené podle teploty, do které jsou určeny!

Materiál vhodný pro mikiny a vrchní vrstvy pod bundu je flís,mikroflís a merin. Lyžařské kalhoty mohou být s izolační náplní která nohy nenechá mrazu na pospas. No a navrch bunda, ve které nemusíte vypadat jako špekáček(jako byste nejspíš vypadali v klasické péřové bundě) a zároveň Vám v ní jistě nebude zima- tedy pokud dodržíte pravidlo vrstvení!

Ve sportovních obchodech mají být lidé, kteří Vám jsou schopni poradit při výběru! Takže se neváhejte ptát a vybírat si, pokud si chcete zimní radovánky užít:)!

© 2009-2019 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda