Yves Saint Laurent – podlehněte francouzskému šarmu

12.09.10 - autor: Veronika Grossová

První kolekci navrhl pro tuto značku sám její zakladatel Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent již v roce 1961. Předtím byl společníkem Christiana Diora, ale po čase začal navrhovat vlastní, praktičtější módu. Zemřel teprve v roce 2008 a celý svůj život zasvětil tvoření módních trendů.

Ačkoliv tvůrce značky byl původně Alžíran, většinu svého života strávil ve Francii. Paříž, město módy, je i nadále hlavním střediskem značky, ale butiky dnes najdeme skoro v každé světové metropoli(bohužel až na Prahu). Právě zde, ve víru historického i moderního hlavního města Francie, se konají ohromné módní přehlídky značky Yves Saint Laurent.

KOLEKCE PODZIM/ZIMA 2010-2011

Tato kolekce je určena pro ty, které milují styl a eleganci. Neobjevíte zde příliš mnoho barev ani divokých vzorů. To, co je na modelech tolik „pikantního“ jsou jejich střihy. Tvůrci se zaměřují na ženskost  a zdůrazňují pověstný šarm pařížských dam.Je to tedy móda, určená sice pro každodenní použití, ale přesto společensky vyhlížející.

Prvotním prvkem jsou vysoké sukně do pasu, sahající nad kolena nebo kratší šaty. K sukním jsou navrženy blůzky a halenky a především nějaký zajímavý kabátek nebo sako. Střihy jsou opravdu roztomilé. Někde se návrháři snaží zůžit pas co největším vypasováním a zdůraznit ramena zdobenými vycpávkami, někdě naopak volí splývavé, rozšiřující se rukávy, jen ležérně hozené přes záda.

Ovšemže i kalhotové kostýmy jsou velmi líbivé a netradiční. Kalhoty nejsou úzké ani bokové(navzdory všem trendům dnešních mladých lidí), naopak. Nohavice jsou opravdu hodně široké a stejně jako u sukní, kalhoty se zapínají až v pase.

Tím nejzajímavějším a asi i neodmyslitelným je na pařížské módě klobouk. I Yves Saint Laurent tedy nasadil některým modelkám na hlavu neuvěřitelné věci, kloubouky velmi nápadné, velké a přesto tak neuvěřitelně elegantní.  Pokud modelky nemají kloubouk nebo jiný doplněk, většinou se k těmto střídmým, přitom nápaditým modelům hodí vlasy vyčesané, třeba právě do typického, francouzského drdolu.

Barvy oblečení, jak jsem již zmínila, se opravdu drží v těch nejzákladnějších linií. Návrháři spolehájí na černou,kontrastní bílou a šedou. Doplňky jsou většinou zlaté a honosné, např. dlouhé řetězy s přívěskem.

Pokud se tedy chcete aspoň na chvíli cítit jako Pařížanka, obdivovaná všemi znalci módy a jistě i muži, zkuste s hrdostí nosit právě kostýmky a šatičky z podzimní kolekce značky Yves Saint Laurent:)!!

© 2009-2019 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda