Džíny – recept na dlouhověkost

07.10.15 - autor: Míša S.

Co si budeme povídat, již několik desítek let je více než jasné, že džíny nejsou z těch, co vyjdou z módy. A tak jsme džínovali, džínujeme a džínovat budeme. Džíny jsou dobré pro mnoho příležitostí, do školy, do práce, na rande, na párty, do kina, na procházku. Dají se nosit skutečně v každém ročním období. Snad každý z nás už někdy měl ty své DŽÍNY.

Odkud ale vůbec přišly?

Úplně původně byly džíny pracovní kalhoty – proto se šijí z hrubé bavlněné látky – džínoviny. Pro nás je to velice módní oblečení a přesto začínaly jako pracovní. Kdo ví, časem třeba budeme chodit v montérkách.

V roce 1873 byly patentovány Němcem Levi Straussem.

Ve 30. letech přišla jejich první sláva a to díky oblečení kovbojů a celkové oblíbenosti westernů.

Ve 40. letech , tedy v dobách války se výroba směřovala především na jiné věci, než byl textil, tak tehdy šly do pozadí, ale nečekaly dlouho a těsně po válce se začaly rozmáhat i v Evropě a na svět vykoukly nové kvalitní značky, jež mají trvání dodnes, jako Levi´s, Wrangler a jiné.

V 50. Letech jsou džíny projevem rebelství. Všichni mladí netouží po ničem jiném, než být rebely.

Nedlouho poté, v 60. Letech jsou džíny oblíbeným kouskem stoupenců hnutí hippie, kteří s nimi začali pracovat, zdobit je, barvit, polepovat květinami a podobně.

V 90. letech džíny již nejsou totální jedničkou, objevují se novinky. Manšestráky, látkové kalhoty a jiné.

Ve 21. Století je nová velice slibná éra riflí. Nové střihy, nové trendy, nové kolekce, stále džíny.

Přestože někdy došlo k jejich vytlačení z Top příčky, nikdy se nevytratily úplně. Když to vydržely již téměř 140 let, jaká je pravděpodobnost, že se blíží jejich konec? Není. Tak to roztočte s věčným kouskem – džínami.

© 2009-2019 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda