Pány a dámi tu dnes výtáme… BACHA na chyby

18.12.14 - autor: Míša S.

Tak takhle prosím vás ne – dneska trochu odbočíme z našich klasických článků o módním podzimím a zimním oblečení na Podzimě. Nedokážeme být zticha a musíme to říct! Proboha nekašlete na to, jak vaše texty vypadají. Je jedno, že píšete jen na facebook, twitter, nebo dokonce na svůj on-line blog… Vždy si text po sobě kontrolujte – a pokud možno ho před publikací dejte zkontrolovat ještě někomu dalšímu.

Aneb chibyčkami se člověk učí…

Pokud to uděláte (a ten, který text kontroloval po vás není troglodyt), tak byste neměli získat podobný „úchvatný“ textík jako je tento:

„Dneska se podýváme na to, jak jsem si vybýrala nové oblečení do svého šatníku. Přesně prošla jsem všechny kamené obchody co mám ve svém okolí a musím říct že to je pěkná býda. Prostě nikde a nikde nic nemají. A co teperve Háemko či Ceáčko.. Ti byly úplně nejhorší. Samá sintetika, nepříjemné střihy a pitomé ceny, které snad nesnesou ani ti nejbohatší znás a hlavně kdo by platil 1 300 Kč za nepadnoucí top z „žmolkovacího“ materiálu, který stejně po 2 vypráních ztratí svou origynální barvu. Ale když jsem našla tenhle shopíček xyz,cz… to byla mňaminka…“

Opomiňme hrozný sloh a nesmyslně dlouhé věty. A nevhodně pády u slovíček, která nedávají smysl – ať žije psycho syntax. Ale ty chyby – ty mnohé grammar nazis vystřelí až do nebe – buď slastí (že vám to pěkně vytmaví na okounovi či facebooku), nebo smutkem (že češtině zase klesla níž).

Jak vyzrát na pravopis – pokud možno bez češtinářky za zadkem

Se souhrnem českých pravopisných pravidel jsem se setkala třeba na serveru Pravopisně.cz – stojí za ním dle všeho trojčlenný tým tří spolužáků z hradecké univerzity (UHK). Společně vytvářejí diktáty, cvičení, zvukové diktáty, sbírají časté češtinářské chybky a mají i vlastní jazykovou poradnu.

Právě tam mají mířit vaše kroky v případě, že nevíte jak se „to“ či „ono“ píše a nechcete se ztrapnit před ostatními – ne že by ostatní věděli jak se „to“ má psát. Spíše na tom budou ještě hůře než vy. Prostě český vzdělávací systém nedává velký důraz na český jazyk a pak to tak vypadá…

Rada pro začátek

Jeden TIP na závěr: pro psaní mě/mně si zapamatujte, že si stačí daný tvar zaměnit za tobě a tebe – v prvním případě bude správně „m n ě“ a v druhé „m ě“.

Příklad:

Mně se to nelíbí (tobě).

Klidně si mě nakopni (tebe).

© 2009-2023 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda