Jak si pomoci od častých chyb v textech – TIPY

09.03.15 - autor: Míša S.

Snad každý magazín či blog musí řešit, jak kontrolovat texty svých redaktorů, protože nikdo není neomylný. Ani VŠ studenti z věhlasných univerzit se zaměřením na český jazyk nemají skvostné texty. Dokonce bych tvrdila, že na tom jsou mnohdy hůře, než podstatná část samouků, kteří se učí ze svých chyb a nemají nos nahoru. Jak si vlastně pomoci od velmi častých češtinářských chybek?

Za prvé – přečtěte si text ještě jednou po napsání. Minimálně jedinkrát. Ale nejlépe vícekrát. Když tvoříte text, vytváříte si v hlavě jeho obraz, jak vypadá v celistvosti, takže když ho hned budete kontrolovat, tak něco můžete přehlédnout. S tím souvisí rada číslo 2. Nechte text řekněme odležet.

Tím si v hlavě vyčistíte mysl a zbavíte se již uloženého obrazu. Stačí odpoledne, den či dva (když vám šéfredaktor nešlape na paty, že máte před sebou závažnou uzávěrku/deadline). Nejlépe je počkat více dní.

Když tolik času nemáte, zkuste si dát odpočinkový čaj (doporučuji First Flush Darjeeling Jethi Kupi – čerstvý voňavý), nebo se projděte kolem domu – případně i krátký jogging či pár přítahů na hrazdě pomůže vyčistit hlavu. A po této menší odpočinkové vložce si text znovu přečtěte. A uvidíte, kolik chyb, překlepů a šotků se v něm skrývá.

Pokud se vám některé chyby neustále opakují, možná bude záhodno se ze svých češtinářských mezer trochu poučit a vyhledat si vše v pravidlech. Ať už v tištěných (akademických či školních), nebo různých elektronických – tipy na ně jsme vám dávali do jednoho z minulých apelujících článků o jazyce českém.

Pokud vám nestačí jen šedivá teorie a máte raději v oblibě zelený strom života, musíte si vše procvičit v cvičebnicích, nebo v elektronické podobě v interaktivních diktátech a cvičeních. Například pro slovní druhy, či větné členy existují specializované servery, kde si můžete dané češtinářské jevy procvičit. Pro druhé zmíněné vám doporučím http://vetnecleny.cz/.

Na první pohled jednoduché a přehledné, na druhý narvané informacemi o podmětu, přísudku, předmětu a dalších důležitých složkách každé věty. Na konci si můžete projet obrazové příklady, případně začít s náročnějšími testy/cvičeními. Rozhodně máte se sebou co dělat.

Zopakujme si to:

  • přečtete si text vícekrát,
  • nechte ho uležet,
  • doučte se co neumíte,
  • nechte text přečíst někoho dalšího.

A jak vy řešíte chyby ve svých textech? Kašlete na ně? Napište mi pod článek, co si o tom myslíte 🙂

© 2009-2023 Podzima.cz – zimní oblečení a podzimní móda